Tikrinkite skaičius (ir faktus)

Prieš porą savaičių pasidalinau savo „vartotojiška patirtimi“ bendraujant su TELIA. Deja, ta patirtis nebuvo geriausia. Netrukus po mano įrašu LinkedIn‘e sulaukiau komentaro, kurio autorius piktinosi, kad jam „visiškai neįdomu kas mano kompe veikia ar neveikia“ ir netgi mane pasiuntė į skundziu.lt. Kai pasiūliau atsijungti nuo manęs (jeigu taip nepatinka mano rašymai), tai sulaukiau ar auklėjimų:

„Jūsų viešai nekritikuoju kai savo straipsniuose arba viešose kalbose šiek tiek nepataikote. Be to, Jūsų auditorija turi tam tikrus lūkesčius ir jie tikrai nesusiję su telia su Jūsų kompe.“

Iš tikrųjų, aš jau turiu šokią tokią savo auditoriją. FB mano puslapį seka virš 1400, o LinkedIn‘e turiu virš 1800 sekėjų. Ir ta auditorija turi kažkokius lūkesčius. Kaip atspėti tuos lūkesčius ? Štai komentatoriaus asmeninių emocijų suformuota nuomone, tai auditorijai nepatinka tokie mano įrašai. Tačiau prisiminkime garsiajam Visuotinės Kokybės Vadybos (TQM) pradininkui W.E.Deming‘ui priskiriamą frazę: In God I trust, others bring data (Dievu tikiu, o kiti rodykite skaičius). Socialiniai tinklai bei Google Analitics suteikia tokią prabangą – pamatyti kiek gi perskaitė vieną ar kitą įrašą. O skaičiai rodo, kad mano įrašai apie TELIA buvo vieni populiariausių. LinkedIn‘e šie įrašai sulaukė virš 6000 peržiūrų, o tinklaraštyje tai antras pagal populiarumą straipsnis (po straipsnio apie M.Majausko žmonos LEAN įgūdžius). 

Šį rudenį Verslo Klasėje buvo publikuotas mano straipsnis, kuriame nagrinėjau panašią temą – kas geriau: intuicija ar kompiuterinis algoritmas. Kompiuterių ir algoritmų pranašumas prieš žmogų jau ne tik pastebėtas, bet ir plačiai naudojamas įvairiose srityse – nuo medicinos, sporto ar šachmatų iki investicijų į akcijas, obligacijas bei valiutas. Vienas sėkmingiausių šiuolaikinių investicinių fondų valdytojų Ray Dalio savo knygoje „Principles: Life and Work“ (angl. „Principai: gyvenimui ir darbui“) pasakodamas savo nesėkmių ir sėkmės istoriją neretai pabrėžia, kad žmogus negali pats priimti teisingų sprendimų. Kiekvieną kartą, kai jis ir jo komanda ignoruodavo savo sukurtų algoritmų prognozes ir rekomendacijas, nes manė, kad žino geriau (intuicija kužda), jiems tai kainuodavo.

Todėl svarbu atminti, kad  ir įmonių bei procesų valdyme ar tobulinime – būtina susirinkti „skaičius“ ir duomenis. Nes nuojauta gali ir apgauti.