Kaip Mykolo Majausko žmona vyrui LEAN’ą taikė

Kaip sakė mano vienas pažįstamas – „efektyvintojas – tai diagnozė“. Galbūt jis buvo teisus. Nes aš visur matau/ieškau neefektyvumo ir vis galvoju kaip jį šalinti. Taip pat stengiuosi pastebėti efektyvumą didinančias idėjas bei sprendimus. Šiandien pasižiūrėsime į mitą – ar pasiruošimas ir detalūs nurodymai kaip atlikti užduotį menkina vykdytojo kompetenciją ?

Kadangi visi internetai ūžia apie tetos mezgėjos Gretos kailinius, diplomus, dėdės-mamos džipą, todėl Mykolo Majausko įkelta „žmonos nurodymų“ nuotrauka sukėlė tik vietinės reikšmės šaršalą feminisčių tarpe.

Nepaisant visokių tūpų moteriškių komentarų, kuriuose ši puiki idėja  buvo pavadinta gėdos maišeliais, aš norėčiau Mykolo žmoną nominuoti savaitės efektyvumo ekspertės vardui. Juk tai puikus efektyvios darbo vietos pavyzdys. Suprantu, kad tokiu savo pareiškimu galiu užsitraukti kūno dalių paradų eksperčių nemalonę. Tačiau taip jau pasaulis surėdytas, kad negalime būti „visų sferų ekspertais“, o efektyvumas pasiekiamas kuomet žmonės specializuojasi. Ir specializacija veikia ne tik darbinėje, bet ir namų aplinkoje. O be to, jūs tokios, kad jiems (Majauskams) aiškintumėte kaip jie turi skirstytis savo veiklas šeimoje.

Bet grįžkime prie veiklos efektyvumo. Taip jau nutiko, kad net ir labai didelę patirtį turintys specialistai gali suklysti, būti pavargę, išsiblaškę ir pan. Juk esate girdėję tokį posakį „žmogiškasis faktorius“. Japonijoje teko lankytis įmonėse, kuriose pasiektas labai aukštas veiklos efektyvumas, ir pabendrauti su darbuotojais bei efektyvumo specialistais. Jie visi pabrėžė, kad brokas yra ne žmogaus kaltė, o blogo proceso rezultatas. Todėl rekomenduojama sukurti tokias sąlygas, kuriose būtų neįmanoma suklysti. Tokios sistemos sukūrimas nereiškia, kad joje dirbantys žmonės kvailiai. Tai taupomas tų žmonių laikas ir minimizuojama klaidų tikimybė. Japonai netgi turi tokiai priemonei specialų pavadinimą – poka-yoke, kas reiškia „atsparus klaidoms“.

Todėl Mykolo žmona paruošdama tuos maišelius-paruoštukus prisiėmė atsakomybę už rezultatą ir minimizavo galimas klaidas. Ir tai visiškai nemažina Mykolo vaikų prižiūrėjimo kompetencijos. Mano žmona man irgi dažnai palieka panašias instrukcijas apie buitinius darbus ar net paruošia komplektą (pvz. kaip aprengti sūnų prieš einant į svečius).

Tenka pripažinti, kad nemažai įmonių vadovų, vietoj to, kad skirtų laiko sukurti gerą procesą, permeta tą atsakomybę darbuotojams (neretai net nepaaiškindami ko tikisi), ir jiems suklydus baudžia (išskaičiuoja už broką ir pan.). Ir stebisi, kodėl tokia darbuotojų kaita, ir kad nėra gerų darbuotojų. Protingas vadovas turėtų elgtis kaip Mykolo žmona – sukurti tokią sistemą ir darbo vietas, kur tikimybė suklysti būtų labai maža.

Nors veiklos efektyvumo didinimas – tai ne raketų mokslas, o sveiko proto taikymas, tačiau tam irgi reikia žinių. Jeigu norite sužinoti apie sveiko proto metodikų taikymą gamybos efektyvumo didinime, ateikite į praktinį Gamybos efektyvumo didinimo seminarą. Daugiau info: http://www.toc.lt/gamybos-valdymo-mokymai/.

P.S. Dėl iliustracijos naudojimo klausiau pas Mykolą, neuždraudė naudoti 🙂