Labai protingi bet neveiksmingi pokyčiai. Knygos Stop Decorating the Fish apžvalga

Kažkada seniai, kai dar buvau jaunas, tai naiviai tikėjau, kad valstybinio valdymo aparato efektyvumo didinimas yra svarbus politikams bei visuomenei. To naivumo ir optimizmo vedini kartu su kolegomis organizavome Viešojo Sektoriaus Efektyvumo konferenciją (be jokių Europinių ar valdiškų pinigų). Toje konferencijoje pranešimą skaitė neeilinė pranešėja – Kristen Cox, Jutos valstijos gubernatoriaus ofiso valdymo ir biudžeto vykdančioji direktorė (sako, kad tai kaip valstijos finansų ministrė). Jos pranešimo įrašą galite rasti čia: https://www.youtube.com/watch?v=mFVFXyT8E3A.

Nuo tos konferencijos praėjo daug laiko, mano ir kolegų naivumas išsisklaidė, mes supratome kad viešajame sektoriuje ne tiek svarbu rezultatas ir efektyvumas, kiek „kokios tavo politinės pažiūros“ ir „kas tavo stogas“. Todėl mes nebedirbame su viešuoju sektoriumi (su labai retomis išimtimis). Tačiau Kristen Cox su komanda ir toliau tobulino Jutos valstijos viešojo administravimo efektyvumą.

Todėl šiandien noriu pristatyti neseniai pasirodžiusią Kristen Cox ir Yishai Ashlag knygą „Stop Decorating the Fish“. Šioje knygoje pasakojama išgalvota istorija apie Busyville miestelį, kuris susidūrė su žuvų kiekio mažėjimu jų vandens telkiniuose ir jų sukurtos grupės (task-force) pastangas išspręsti tą problemą. Grupė ėmėsi visų įprastų organizacinių problemų sprendimo būdų:

  1. Paprašė (ir gavo) daugiau pinigų
  2. Investicijos į technologijas
  3. Reorganizacijos
  4. Daugiau mokymų ir komunikacijos
  5. Daugiau duomenų
  6. Perskirstyti atsakomybes (paskirti kaltuosius)
  7. Daugiau strateginio planavimo

Įgyvendinant visas šitas priemones buvo „dekoruojama“ žuvis vardu Hektoras. Tačiau visos tos priemonės reikšmingų rezultatų nedavė. Tol kol prašalaitis bebras Aleksas nepadarė „stebuklo“. Po šios istorijos pristatytos šešios realios situacijos (case‘ai), kuriuose taikomi šie įprasti „žuvies dekoravimai“, bet reikšmingų rezultatų nepasiekiama. Nors pagrindinė knygos tema apie viešąjį sektorių, tačiau pusė praktinių case’ų iš verslo sektoriaus (pvz. konpanijų IT ūkio valdymas). Knyga nėra ilga, ją perskaičiau per dvi su puse valandos. Netgi sakyčiau, ji parašyta „prezentaciniu stiliumi“ su smagiomis iliustracijomis. Joje nėra kažkokių konkrečių patarimų, tačiau tikrai paskatino pamąstyti ir pervertinti kai kurias situacijas. Ir netgi po jos perskaitymo viename projekte ėmėmės kardinalių pokyčių.

Tas „prezentacinis“ stilius (matyt) sąlygojo, kad elektroninė knygos versija nėra labai patogi skaitymui, nes ji ne įprastame tekstiniame formate, bet PDFo lapų stiliuje. Tai neiškraipo iliustracijų bei schemų, bet negali pasižymėti patikusių vietų.

Beje, visas knygos pardavimų pelnas keliaus Aklųjų paramos organizacijoms, nes knygos bendraautorė Kristen Cox dar vaikystėje prarado regėjimą.

Knygą galite užsisakyti iš Amazon’o pagal šią nuorodą: Stop Decorating the Fish

Ir žinoma, jei dar neužsisakėte, tai rekomenduoju užsisakyti mano knygą “Nuo Amato prie Verslo. Pradžia“. Yra ir angliškas elektroninis variantas: From Workplace to Business. The beginning.

Daugiau knygų apžvalgų: https://verslomitai.lt/category/knygu-apzvalga/