Su 27-tuoju gimtadieniu, Lietuva !

Užpernai savo sveikinime rašiau apie tai, kad Lietuva jau nesiskiria nuo daugelio Europos šalių. Šiemet galiu tik pasikartoti ir šiek tiek papildyti. Kodėl Lietuva – puiki šalis:

  • Lietuvoje veikia daugiapartinė sistema, ir vyksta (kartais su nedideliais pažeidimais) demokratiniai rinkimai. Taip, to pasėkoje kartais išsirenkame tokius, kad „svetimos gėdos jausmas“ ilgai kamuoja. Bet tai ir yra demokratija.
  • Lietuvoje aš galiu viešai (pvz. savo tinklaraštyje) pareikšti, kad Prezidentė remia užsienio verslininkus, o vietinius ignoruoja, kad Premjeras yra žioplys, nes nemato neefektyviai valdomų valstybės finansų, kad ministras su ministerija nemoka valdyti projektų – ir man už tai niekas neiškels bylos ar neuždraus, neužblokuos mano tinklaraščio.
  • Lietuvoje bet kas gali kreidutėmis paišyti įvairiausius užrašus ar piešinius po Prezidentės langais (pamėginkite tokią akciją Raudonojoje Aikštėje).
  • Lietuva yra Europos Sąjungos bei NATO narė, kaip Prancūzija, Olandija ar Vokietija.
  • Lietuvoje vienas greičiausių internetų. Patikėkite, aš tą galiu patvirtinti ne iš kitų pasakojimų.
  • Dauguma turi mobilius telefonus, neretas net daugiau nei vieną.
  • Mes galime keliauti po didžiąją pasaulio dalį be apribojimų, vizų ir pan. Aš vien per vasarį apsilankiau 7 valstybėse. Ir man nereikia specialaus „užsieninio“ paso, be kurio negalima išvykti iš šalies. Šiemet labai daug mano draugų Kovo 11-tą mini keliaudami – visas FB pilnas nuotraukų su trispalvėmis iš įvairiausių šalių.
  • Mūsų studentai mokosi įvairiuose Europos universitetuose, o pas mus mokosi studentai iš viso pasaulio.
  • Mes galime emigruoti – t.y. išvažiuoti gyventi, mokytis, dirbti į kitas šalis. Ir tam nereikia mėnesių mėnesius laukti KGB leidimo. Dar ne taip seniai migruoti šalies viduje buvo neįmanoma be atskiro leidimo. O būnant savo šalies kitame mieste ilgai be „prapyskės“ galėdavai sulaukti daug nemalonumų.

Ar Lietuva – ideali šalis ? Tikrai ne ! Yra joje ir korupcijos, ir betvarkės, ir duobėtų gatvių bei kelių. Yra joje ir socialinės nelygybės, ir diskriminacijos apraiškų, ir netolerancijos, ir visiškų padugnių, kurie dėl automobilio gali nužudyti žmogų. Ir medicinos sistema galėtų būti geresnė (nors ji lenkia daug pasaulio šalių), ir valdžioje mažiau durnių, ir mokesčiai mažesni, ir pensijos didesnės, ir tolerancijos daugiau, ir patyčių mažiau. Ir dar daug dalykų galėtų būti geriau.

Ir tik mes (nieks kitas) padarysime ją dar geresne. Ir ji bus geresnė ne dėl atvyksiančių ar išvykusių. Ji bus geresnė dėl mūsų ir mums.

Su 27-tuoju
gimtadieniu,
Lietuva !