Verslo tikslas – uždirbti pinigų. Arba tai – ne verslas

Aš stengiuosi nesivelti į diskusijas Facebook‘e. Ypač po mano knygos reklama, nes tai gali pakenkti knygos pardavimams. Juk yra visokių nuomonių, ir reikia mokėti jas priimti. Hell, no !!! Aš tikrai neprivalau suprasti tokių nuomonių, kurios yra totally stupid, (pvz. kad žemė yra plokščia). Tiesiog yra dalykai, kurie yra tokie savaime suprantami, kad net nesinori apie tokius dalykus diskutuoti. Ir viena iš tokių alternatyvių nuomonių, nuo kurios man išmuša kamščius, tai klejonės apie tai, kad „verslas – tai ne dėl pinigų“. Neseniai savo FB puslapyje sulaukiau tokio komentaro:

“Klientai nori daugiau naudos ir mažesnių kainų, darbuotojai – didesnio atlyginimo. O verslinininkai – didesnio pelno.” Taip buvo, kai verslas buvo daromas gūdžiais 91-aisiais. Šiandien šiuolaikiški ir globalūs verslai kelia kur kas didesnius tikslus. Klientai dažnai perka prekes, net nežiūrėdam į kainas vien dėl jų kūriamos vertės ir brand identity; geriausius darbuotojus jau kuris laikas motyvuoja ne didesnis atlyginimas, o įmonės kultūra ir savirealizacijos galimybės; o keldami verslo tikslus enterpreneriai virš pelno pastato globalios problemos sprendimą.

Ne, ne, ne! Pinigų uždirbimas verslo tikslu buvo ne tik gūdžiais 91, o VISĄ LAIKĄ. Ir senovės Babilone bei Egipte, ir kuomet Kristus po Jeruzalę blaškėsi, ir kai Kolumbas į Indiją keliavo, ir kai Marksas „Kapitalą“ rašė, ir kai Fordas pirmąjį konvejerį paleidinėjo, ir kai broliai McDonald‘ai savo pirmąją užkandinę atidarinėjo, ir gūdžiais 91-aisiais, ir Y2K problemos belaukiančiais 1999-aisiais, ir kriziniais 2009-aisiais. Pinigų uždirbimas yra verslo tikslas ir dabar, ir bus ateityje. Nes taip yra „pagal apibrėžimą“: verslas – organizacija siekianti uždirbti pinigus savo savininkams. Čia kaip „maistas žmonėms“ reiškia, kad jį gali žmonės valgyti. Nes jei negali, tai nėra „maistas žmonėms“. Jei organizacija nesiekia uždirbti pinigų – tai nėra verslas.

Ar gali būti ne verslo organizacija ? Ne tik gali, bet jų yra labai daug – nuo įvairiausių labdaros, nevyriausybinių iki viešojo sektoriaus organizacijų. Ar gali verslininkas (entrepreneur) turėti ne finansinių tikslų ? Taip, pvz. Bill‘as Gates ir jo labdaros fondas. Bet tas pats Bill Gates nedavė nurodymo Microsoft‘ui nebesiekti pelno ir licencijas dalinti nemokamai visiems.

Kartais tenka išgirsti, kad dabar įmonės nebesiekia uždirbti pinigų, o siekia didinti įmonės vertę. O tai įmonės vertė kuo matuojama ? Metrais? Kilogramais? Pinigais! Kartais įmonės atsisako šiandieninio pelno (pinigų dabar) vardan didesnio pelno ateityje (pinigų ateityje). Žinoma, labai didelius pinigus įmonės gali uždirbti tik spręsdamos daugelio žmonių problemą (nes tada yra didelė rinka), bet globalios problemos sprendimas nėra tikslas, o tik priemonė verslo tikslui pasiekti. Garsiajam pasaulio keitėjui ir inovatoriui Elonui Muskui Teslos akcininkai pažadėjo 55 000 000 000 (taip, devyni nuliai) JAV dolerių premiją už pakeistą pasaulį? Deja, premija pažadėta jei pakels „Teslos“ rinkos vertę iki numatytų 650 mlrd. USD.

Kodėl toks hipsterinis svaigimas apie „purpose“ vietoje „profit“ yra pavojingas ? Nes kai užmirštama, kad bet koks verslas siekia uždirbti pinigų, tai ir kyla piktas nusistebėjimas dėl Facebook‘o ar kitų „nemokamų“ internetinių kompanijų elgsenos. Jeigu įmonė jums kažką duoda nemokamai (ne pabandyti, o naudotis), tuomet jūs ir esate tos įmonės produktas, už kurį įmonė gauna savo pinigus.

Žinoma, pinigų uždirbimo siekis negali pateisinti veiksmų, kuomet pažeidžiami įstatymai, piknaudžiaujama monopoline padėtimi ar pažeidinėjamos visuomeninės normos.

Visos mano rekomendacijos įmonėms ir vadovams remiasi ta kertine prielaida – verslo tikslas uždirbti pinigų dabar ir ateityje. Jeigu jūs manote kitaip, tai jums nei mano mokymai, nei straipsniai, nei knyga naudos neduos.