Ar bankininkai moka aritmetiką? (1)

Taip jau nutiko, kad lietuviškai Instagramo žvaigždei Liudvikui Andriuliui likimas lėmė auklėti įvairias aviakompanijas. O man tenka užsiimti bankų auklėjimu. Juk senokai nenagrinėjome bankų temos. Jau esu rašęs, kad aš pilnai suprantu, jog bankai yra verslai, ir jie siekia uždirbti pinigų. Ir tai suprantama. Tačiau aš nesu nusiteikęs susitaikyti su tais atvejais, kad bet koks verslas manipuliuoja skaičiais, aplinkybėmis, piktnaudžiauja savo padėtimi ir (nepabijokime to žodžio) dulkina mus, savo klientus. Todėl pradedu savo įrašų ciklą apie bankų pomėgį susigalvoti savo matematiką, apskaitą ar statistiką, apie aroganciją ir akivaizdų melavimą.

Visai neseniai Lietuvoje savo aritmetikos žiniomis sublizgėjo mūsų žymiausias antialkoholikas Veryga su savo viešintojų komanda. O dabar pasižiūrėkime, ar bankininkai moka aritmetiką ir finansinę apskaitą. Pakalbėkime apie bankų reikalavimą kreditų gavėjams tam tikrą apyvartos dalį vykdyti per kreditą išdavusį banką. Aš nesiruošiu diskutuoti dėl šio reikalavimo (ar jis teisėtas, ar jis teisingas ir pan.) Jeigu kredito gavėjas pasirašė tokią sutartį, tai reikia tokį reikalavimą vykdyti. Aš noriu padiskutuoti apie tai, kaip bankas šitą rodiklį skaičiuoja. Nes iš savo patirties su įvairiais bankais galiu pasakyti, kad bankų darbuotojų aritmetika yra labai įdomi.

Pradėkime nuo elementarios aritmetikos. Panagrinėkime patį paprasčiausią atvejį. Įmonė turi sąskaitas 2 bankuose. Įmonė visus mokėjimus vykdo tik per bankus, t.y. visiškai nenaudoja grynųjų. Šios įmonės įplaukų metinė statistika pamėnesiui pateikta lentelėje žemiau.

Įplaukos 
  Bankas A Bankas B 
Sausis 2,000 100
Vasaris 2,000 0
Kovas 1,000 100
Balandis 1,000 0
Gegužė 1,000 100
Birželis 1,000 0
Liepa 1,000 100
Rugpjūtis 1,000 0
Rugsėjis 1,000 100
Spalis 10,000 0
Lapkritis 10,000 100
Gruodis 1,000 0

O dabar – klausimas. Kiek procentų apyvartos ši įmonė vykdė per Banką A ?

Patarimas. Neskubėkite su atsakymu. Tikrai pagalvokite, juk čia bankinė aritmetika, ir už blogą skaičiavimą (t.y. sutarties taisyklių pažeidimą) galima gauti 300 EUR baudą.

Savo paskaičiavimus/komentarus galite rašyti komentarų laukelyje po įrašu, arba mano FB puslapyje www.facebook.com/n.jasinavicius/ po įrašu.

(tęsinys bus)