Kad žinios duotų naudos

Naujametinių švenčių periodas ne tik pilnas prognozių, praėjusių metų apžvalgų, bet ir įvairiausių pasižadėjimų gyventi teisingiau. Apie tų pažadų (ne)sėkmę jau rašiau. Tačiau pakalbėkime apie vieną įsipareigojimų tipą, kurį teko matyti ne viename viešame pasižadėjime – “skaityti daugiau knygų”, “tobulėti”, “gilinti žinias” ir pan. Iš žinių naudos maža. Prieš daugelį metų Neil’o Rackham’o knygoje  “SPIN pardavimai” (SPIN selling) radau įdomų žodį – entelechija. Tai žodis, reiškiantis pasiektą, realizuotą tikslą. Kaip teigia knygos autorius, “šis žodis yra nusipelnęs užimti tam tikrą vietą mūsų kasdieniniuose pokalbiuose. Entelechija reiškia, kad tas, kas buvo įmanoma teoriškai (potencialu), tapo naudinga praktiškai, t.y. galimybė pavirto tikrove.”

Aš ne kartą esu pasisakęs (ir rašęs) apie žinių bėdą – realios naudos nebuvimą. Tokias žinas, kurios neduoda jokios naudos jas turinčiam aš vadinu  ‘jerundiciją’ (jerunda+erudicija).

Ar jūs pastebėjote idomų dėsningumą – kuo žmogus turi daugiau žinių (jerundicija), tuo mažiau pas jį rezultatų (entelechijos). Negalima sakyti, kad problema tinginystėje, nes žinių gavimas reikalauja daug pastangų. Sėkmė, ar tai būtų važiavimas dviračiu, ar mokėjimas parduoti, valdyti gamybą, priklauso nuo intensyvių ir nuobodžių praktinių pastangų. Prisimenu vieną filmą, apie žymią Rusijos baleriną. Filmo pabaigoje herojė moko savo dukrą atlikti kažkokį balerininį pratimą: viens-du-trys, viens-du-trys, viens-du-trys… Dukra klausia – ar ilgai man reiks taip daryti ? Visą gyvenimą, – atsako mama…

Mūsų nieks nemokė svarbiausių praktinių įgūdžių perpratimo metodikų. Juk mokykloje (universitete) sėkmė priklauso nuo to, kaip įvaldysi žinių įsigijimo būdus. Visa (su nedidelėmis išimtimis) švietimo sistema užsiima papūgėlių ir triušiukų hibridų ugdymu. Triušiukų – kad bijotų (valdžios, dėstytojų, autoritetų, viršininkų) bei papūgėlių – kad kartotų tai kas jiems pasakyta. Apie praktinius įgudžius retai buvo užsimenama. O ir geriausiais buvo laikomi tie, kurie buvo ‘moksliukai’ (teoriniai įgūdžiai).

Taigi, Neil’o Rackham’o keturios auksinės įgudimo taisyklės:

  1. Vienu metu tobulinkite tik vieną elgesio modelį
  2. Naują elgesio modelį bandykite taikyti bent tris kartus
  3. Pirma kiekybė, o ne kokybė
  4. Naujus įgūdžius lavinkite saugioje aplinkoje

Smulkaus ir vidutinio verslo savininkai-vadovai dažnai praktikuojasi ir įgūdžius lavina profesinėje (specialisto) srityje, o gaunamos verslo valdymo žinios taip ir lieka jerundicija. Kodėl gi metų nepradėjus nuo paprasto pokyčio – imtis treniruoti vadybinį raumenį, ir verslo valdymo žinias versti ir jerundicijos į entelechiją. O kad paprasčiau būtų – galite pasinaudoti mano sudaryta speciali internetinė vadybos įgūdžių tobulinimo programa – Verslas kaip laikrodis (I pakopa).

SĖKMĖS PRAKTIKUOJANTIS !